“Fuqaroligi boʻlmagan va boshpanasiz shaxslar huquqlari: xalqaro standartlar va Oʻzbekiston tajribasi”
09.11.2023 5305
Yuristlar malakasini oshirish markazi hamda BMTning qochoqlar huquqlari boʻyicha Agentligi hamkorligida 2023-yil 8-noyabr kuni “Fuqaroligi boʻlmagan va boshpanasiz shaxslar huquqlari: xalqaro standartlar va Oʻzbekiston tajribasi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya oʻtkazildi.
Konferensiyadan koʻzlangan maqsad - fuqaroligi boʻlmagan va boshpana masalalari boʻyicha salohiyatini mustahkamlash, fuqaroligi boʻlmaganlarni kamaytirish va oldini olish boʻyicha xalqaro standartlar va ilgʻor tajribalar bilan tanishtirish, ushbu muammolarni hal etish amaliyoti bilan boʻlishish hamda mutaxassislar va keng jamoatchilik oʻrtasida oʻzaro tajriba almashinuvi maydonini yaratishdan iborat.

«Права лиц без гражданства и беженцев: международные стандарты и опыт Узбекистана»
8 ноября 2023 года состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Права лиц без гражданства и беженцев: международные стандарты и опыт Узбекистана» в сотрудничестве с Центром повышения квалификации юристов и Агентством ООН по делам беженцев.
Цель конференции – укрепить потенциал по вопросам беженцев и убежища, представить международные стандарты и передовой опыт сокращения и предотвращения безгражданства, поделиться опытом решения этих проблем, а также создать пространство для взаимного обмена опытом между экспертами и широкой общественностью.