“ЎЗБЕКИСТОНДА ХОТИН-ҚИЗЛАРНИНГ ҲУҚУҚЛАРИНИ ТАъМИНЛАШ ВА ОИЛАВИЙ ЗЎРАВОНЛИКНИ ОЛДИНИ ОЛИШНИНГ ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАРИ” МАВЗУСИДА ИЛМИЙ-АМАЛИЙ КОНФЕРЕНЦИЯ ОʻТКАЗИЛДИ
15.03.2024 4591
Юристлар малакасини ошириш маркази томонидан “Ўзбекистонда хотин-қизларнинг ҳуқуқларини таъминлаш ва оилавий зўравонликни олдини олишнинг долзарб масалалари” мавзусида илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Конференциядан кўзланган мақсадЎзбекистонда хотин-қизларнинг ҳуқуқларини таъминлаш ва оилавий зўравонликни олдини олиш бўйича Республикамизда олиб борилаётган ишлар, уларнинг натижадорлиги, хотин-қизларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича механизмларни янада такомиллаштиришга доир масалаларни тубдан қайта кўриб чиқиш ва янада ривожлантириш истиқболларини белгилаб олишдан иборат.
Конференцияда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Парламент тадқиқотлари институти, Оила ва гендер илмий тадқиқот институти, Тошкент давлат шарқшунослик университети ҳамда Тошкент давлат юридик университетидан етакчи олимлар, профессор-ўқитувчилар иштирок этишди.
Конференция асосий маърузалар, муҳокамалар, эркин фикр алмашиш, тадбир иштирокчиларининг назарий ва амалий ишланмалари билан танишиш тарзида олиб борилди.
Илмий-амалий конференция якунида  гендер тенгликка эришишда барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш, хотин-қизларга нисбатан зўравонликнинг олдини олишда давлат ва фуқаролик институтларининг ҳамкорлигини мустаҳкамлаш, оилалардаги маънавий-ахлоқий муҳитни яхшилаш ва бошқа долзарб масалалар юзасидан таклиф ва тавсиялар билдирилди

СОСТОЯЛАСЬ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ «ВАЖНЫЕ ВОПРОСЫ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ПРАВ ЖЕНЩИН И ДЕВОЧЕК И ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ДОМАШНЕГО НАСИЛИЯ В УЗБЕКИСТАНЕ»
15.03.2024 4546
В Центре повышения квалификации юристов прошла научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы обеспечения прав женщин и предотвращения семейного насилия в Узбекистане».
Цель конференции - обсуждение вопросов, связанных с проводимой в Узбекистане работой по обеспечению прав женщин и предотвращению семейного насилия, ее эффективности, а также дальнейшему совершенствованию механизмов защиты женщин от насилия,  доработка и дальнейшее развитие.
В конференции приняли участие ведущие ученые и преподаватели Института парламентских исследований при Законодательной палате Олий Мажлиса, Научно-исследовательского института семьи и гендера, Ташкентского государственного университета востоковедения, Ташкентского государственного юридического университета а также Палаты Адвокатов Республики Узбекистан.
Конференция прошла в форме ключевых лекций, дискуссий, свободного обмена идеями, ознакомления с теоретическими и практическими разработками участников мероприятия.
По итогам научно-практической конференции были высказаны предложения и рекомендации по реализации целей устойчивого развития в достижении гендерного равенства, усилению сотрудничества государственных и гражданских институтов в предотвращении насилия в отношении женщин, улучшении духовно-нравственной среды в стране. семьи и другие неотложные вопросы.