"МЕҲНАТ ҚОНУНЧИЛИГИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛИШИ: НАЗАРИЙA ВА АМАЛИЁТ"
Жорий йилнинг 26 январь куни Юристлар малакасини ошириш марказида "МЕҲНАТ ҚОНУНЧИЛИГИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛИШИ: НАЗАРИЙA ВА АМАЛИЁТ" мавзусидаги илмий-амалий конференция ўтказилди.
Анжуманда 30 га яқин вазирлик, идора ва ташкилотлар вакиллари ҳамда мамлакатимиздаги юридик олий ўқув юртларининг етакчи олимлари, профессор-ўқитувчилари, докторантлари ва мустақил изланувчилари иштирок этишди.
Конференциядан кўзланган мақсад –  янги Меҳнат кодексида иш берувчи ва ходимларнинг меҳнат муносабатларига оид ҳуқуқларини мустаҳкамлаш, қонунчиликка киритилган янги ҳуқуқий механизмларнинг мазмун моҳияти, уларни амалиётга тадбиқ этиш билан боғлиқ фаолиятини кенг аҳолига тушунтириш беришнинг энг мақбул йўналишларини белгилаб олишга қаратилган.
Шунингдек, мазкур йўналишда ривожланган давлатларнинг амалий тажрибасини ўрганиш асосида, назария ва амалиёт вакиллари иштирокида истиқболда Меҳнат кодексига шарҳ, дарслик, ўқув ва  услубий қўлланмалар тайёрлаш борасида ҳам ўзаро фикр алмашиб олинди.

«СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА: ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА».
26 января текущего года в Центре повышения квалификации  юристов прошла научно-практическая конференция на тему «СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ТРУДОВОГО ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА: ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА».
В конференции приняли участие около 30 представителей министерств, ведомств и организаций, а также ведущие ученые, профессора, докторанты и независимые исследователи юридических вузов нашей страны.
Цель конференции – закрепить права работодателей и работников по трудовым отношениям в новом Трудовом кодексе, определить наиболее целесообразные направления разъяснения широким слоям населения содержания новых правовых механизмов, включенных в законодательство, и их реализации.
Также на основе изучения практического опыта развитых стран в данном направлении с участием представителей теории и практики состоялся обмен мнениями о будущей подготовке обзора Трудового кодекса, учебников, учебно-методических пособий.