Yuridik ta’lim va fanning hozirgi holati va rivojlantirish istiqbollari
Huquqiy davlat va fuqarolik jamiyatini shakllantirish sharoitida yuridik fan hamda yuridik ta’lim tizimini rivojlantirish alohida ahamiyat kasb etadi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasida yuridik kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va yuridik fanni takomillashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli davlat siyosati amalga oshirildi. Jumladan, ta’lim va fan sohasida huquqiy asoslar yaratildi, huquqni qo‘llash amaliyoti talablariga muvofiq ta’lim standartlari, o‘quv dasturlari va metodik materiallar to‘liq qayta ishlandi.
Shu bilan birga, salmoqli yutuqlarga qaramasdan, ayrim muammolar saqlanib qolmoqda. Xususan, ta’lim, fan va amaliyot o‘rtasidagi integratsiya yetarli darajada emas, yuqori ilmiy malakaga ega kadrlar yetishmasligi kuzatiladi, ilmiy tadqiqotlar darajasini oshirish zarurati mavjud.
Shu bois, jamiyat va davlatni modernizatsiya qilish sharoitida yuridik ta’lim va fanni yanada rivojlantirish dolzarb hisoblanadi. Bu jihatdan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 26 noyabrdagi PF–232-sonli «O‘zbekiston Respublikasida yuridik ta’lim va fanni yanada isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmoni muhim ahamiyatga ega.
Ushbu Farmon bilan «Ta’lim sifatini oshirish – Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining yagona to‘g‘ri yo‘li» degan ustuvor g‘oya asosida zamonaviy xalqaro standartlarga javob beradigan yuqori malakali yuridik kadrlar tayyorlash sifatini yanada oshirish, yuridik ta’lim, fan va amaliyot o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlikni ta’minlash maqsadi belgilab berilgan.
Belgilangan maqsadlarni amalga oshirish uchun, jumladan, 2026 o‘quv yilidan boshlab quyidagilar rejalashtirilgan:
yuridik ta’lim jarayonlarini amaliyot bilan uzviy bog‘lashga qaratilgan amaliy ta’lim, klinik va dual ta’lim tamoyillarini joriy etish;
yuridik ta’lim tizimida «ta’lim – tadqiqot – amaliyot» integratsiyasini yo‘lga qo‘yish, boshqaruvda akademik-kollegial yondashuvlarni yanada kengaytirish;
yuridik ta’lim samaradorligi va sifatini nazorat qilishni kuchaytirish;
Toshkent davlat yuridik universitetini (keyingi o‘rinlarda – Universitet) 2030 yilga qadar huquq sohasida nufuzli Quacquarelli Symonds reytingida dunyodagi TOP-1000 oliy ta’lim muassasalari qatoriga kiritish.
Shubhasiz, yuridik ta’lim sifatini ta’minlashda «Huquqshunoslik» fanining o‘rni muhim bo‘lib, u o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida o‘qitiladi. Shu munosabat bilan, yuqoridagi Farmon asosida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 28 maydagi PQ–1761-sonli «O‘rta maxsus, professional ta’lim muassasalarini malakali pedagog kadrlar bilan ta’minlash va ularni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga kiritilgan o‘zgartishlarga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutiga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri o‘rta maxsus, professional ta’lim tizimi rahbar va pedagog kadrlarining malakasini oshirish vazifasi yuklatildi.
Yuridik fan O‘zbekistonning davlat rivojlanish strategiyasini amalga oshirishda muhim vositaga aylanmoqda. Shu bois, «ta’lim – tadqiqot – amaliyot» integratsiyasini ta’minlash maqsadida mazkur Farmonda Universitetda yuqori sifatli ta’limni ilmiy tadqiqot va amaliyot asosida ta’minlaydigan akademik departamentlardan iborat tarmoq fakultetlari tizimini shakllantirish, ta’lim jarayoni va amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha takliflar hamda ilmiy-metodik qo‘llanmalar ishlab chiqiladigan tadqiqot markazlarini tashkil etish, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ilmiy ekspertizadan o‘tkazish, shuningdek, maqsadli ilmiy-tadqiqot loyihalari orqali dolzarb muammolarga ilmiy yechimlar ishlab chiqish zarurligi belgilangan.
Yuridik fan va ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan mazkur va boshqa islohotlar raqobatbardosh yuridik kadrlar tayyorlash hamda mamlakatning ilmiy salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. Belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish esa huquqiy davlatni yanada mustahkamlash, huquqni qo‘llash amaliyoti samaradorligini oshirish va O‘zbekistonning jahon huquqiy makoniga integratsiyasini ta’minlash imkonini beradi.

Современное состояние и перспективы развития юридического образования и науки
В условиях формирования правового государства и гражданского общества особое значение приобретает развитие юридической науки и системы юридического образования.
За последние годы в Республике Узбекистан реализована масштабная государственная политика, направленная на модернизацию и повышение качества подготовки юридических кадров и совершенствования юридической науки. В частности, разработаны правовые основы в сфере образования и науки, в соответствии с требованиями правоприменительной практики полностью переработаны образовательные стандарты, учебные программы и методические материалы.
Вместе с тем, несмотря на значительные достижения, сохраняются определённые проблемы. Так, прослеживается недостаточная интеграция образования, науки и практики, имеет место нехватка кадров с высоким уровнем научной квалификации, есть необходимость повышения уровня научных исследований.
Потому, в условиях модернизации общества и государства актуальным представляется дальнейшее развитие юридического образования и науки. В этом аспекте, значимым является Указ Президента Республики от 26 ноября 2025 года за № УП–232 «О мерах по дальнейшему реформированию юридического образования и науки в Республике Узбекистан».
Данным Указом на основе приоритетной идеи «Повышение качества образования – единственно верный путь развития Нового Узбекистана» была определена цель дальнейшего повышения качества подготовки высококвалифицированных юридических кадров, отвечающих современным международным стандартам, обеспечение тесной связи юридического образования, науки и практики.
Для реализации и обеспечения названных целей, в частности, начиная с 2026 учебного года, запланировано:
внедрение принципа практического обучения, а также клинического и дуального образования, направленных на обеспечение тесной связи процессов юридического образования с практикой;
налаживание интеграции образования – исследования – практики в системе юридического образования, дальнейшее расширение академико-коллегиальных подходов в управлении;
усиление контроля за эффективностью и качеством юридического образования;
обеспечение вхождения Ташкентского государственного юридического университета (далее – Университет) до 2030 года в топ-1 000 университетов в области права в престижном рейтинге Quacquarelli Symonds.
Безусловно, в обеспечении качества юридического образования важное значение имеет специальная дисциплина «Правоведение» обучение которого осуществляется в средних специальных, профессиональных образовательных учреждениях. В силу этого, в связи с внесенным изменениями вышеназванным Указом в постановление Президента Республики Узбекистан от 28 мая 2012 года № ПП-1761 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки и укомплектования квалифицированными педагогическими кадрами средних специальных, профессиональных образовательных учреждений» на Институт переподготовки и повышения квалификации юридических кадров при Министерстве юстиции Республики Узбекистан возложено повышение квалификации руководящих и педагогических кадров системы среднего специального, профессионального образования Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Важным инструментом реализации государственной стратегии развития Узбекистана становится юридическая наука. Потому, в целях обеспечения интеграции «образование – исследование – практика» отмеченным Указом Президента Республики Узбекистан указано необходимость формирования в Университете системы отраслевых факультетов в составе из академических департаментов, ориентированных на предоставление высококачественного образования, основанного на научных исследованиях и практике, исследовательских центров где разрабатываются предложения и научно-методические пособия по внедрению результатов в учебный процесс и практику, осуществляются научная экспертиза проектов актов законодательства, а также разрабатываются научные решения актуальных проблем через целевые научно-исследовательские проекты.
Названные и другие реформы в сфере юридической науки и образования способствуют эффективной подготовке конкурентноспособных юридических кадров и развитию научного потенциала страны. Реализация намеченных мер позволит обеспечить дальнейшее укрепление правового государства, повышение эффективности правоприменительной деятельности и интеграцию Узбекистана в мировое правовое пространство.