SHHT mamlakatlari yuridik oliy ta’lim muassasalari assotsiatsiyasi forumi bo‘lib o‘tdi
Qirg‘iziston Respublikasining Bishkek shahrida “SHHT tashabbuslarini amalga oshirishda yuridik oliy ta’lim muassasalari assotsiatsiyasining roli” mavzusida SHHT mamlakatlari yuridik oliy ta’lim muassasalari assotsiatsiyasi forumi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli xalqaro forumda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti vakillari ham ishtirok etdi.
Xususan, Institut direktorining birinchi o‘rinbosari R. Xursanov “SHHT makonida yuridik kadrlar tayyorlash: yangi yondashuvlar, raqamlashtirish va xalqaro hamkorlik” mavzusida ma’ruza bilan qatnashib, yuridik ta’limni modernizatsiya qilish, raqamli texnologiyalarni joriy etish hamda xalqaro hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini taqdim etdi.
Shuningdek, Institut o‘qituvchisi M.Yoqubjonov forum tadbirlarida faol ishtirok etib, SHHT davlatlari yuridik ta’lim muassasalari o‘rtasidagi ilmiy va akademik hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashdi.
Forum doirasida yuridik ta’limni rivojlantirish, ilm-fan va amaliyot integratsiyasi, intellektual mulk, sun’iy intellekt, investitsiya huquqi hamda SHHT mamlakatlari o‘rtasidagi akademik hamkorlik masalalari muhokama qilindi.

Состоялся форум Ассоциации юридических высших образовательных учреждений стран ШОС
В городе Бишкек Кыргызской Республики состоялся форум Ассоциации юридических высших образовательных учреждений стран ШОС на тему "Роль Ассоциации юридических высших образовательных учреждений в реализации инициатив ШОС."
В этом престижном международном форуме также приняли участие представители Института переподготовки и повышения квалификации юридических кадров при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
В частности, первый заместитель директора Института Р. Хурсанов выступил с докладом на тему "Подготовка юридических кадров на пространстве ШОС: новые подходы, цифровизация и международное сотрудничество," где представил опыт Узбекистана по модернизации юридического образования, внедрению цифровых технологий и расширению международного сотрудничества.
Также преподаватель института М. Ёкубжонов принял активное участие в мероприятиях форума и обменялся мнениями по развитию научного и академического сотрудничества между юридическими образовательными учреждениями стран ШОС.
В рамках форума обсуждались вопросы развития юридического образования, интеграции науки и практики, интеллектуальной собственности, искусственного интеллекта, инвестиционного права и академического сотрудничества между странами ШОС.