“Бир Ватан, бир эл, бир байроқ!” шиори остидаги маънавий-маърифий тадбир бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинганлигининг 34 йиллиги муносабати билан Юридик кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтида “Бир Ватан, бир эл, бир байроқ!” шиори остидаги маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Тадбир Институт директорининг биринчи ўринбосари Р. Хурсановнинг кириш сўзи билан бошланди. Рустам Холмуратович байроғимизнинг тарихий ва маънавий аҳамияти, унинг халқимиз бирлиги ва мустақиллигимиз рамзи сифатидаги ўрни ҳақида сўз юритди.
Тадбир давомида қуйидаги мавзуларда маърузалар тингланди:
• “Ўзбекистон байроқлари: тарихдан ҳозиргача”
• “Давлат байроғининг тасвири туширилган белгилардан фойдаланиш тартиби”
• “Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи тўғрисидаги қонунчилик ва уни бузганлик учун жавобгарлик масалалари”
• “Давлат байроғидан фойдаланиш бўйича хорижий тажриба”
Тадбир якунида Давлат байроғи бўйича қизиқарли интеллектуал ўйинлар ташкил этилди.
Иштирокчиларга Ватан тимсоли бўлган Давлат байроғининг тарихи, маънавий қадр-қиммати ва ҳуқуқий асослари ҳақида кенг қамровли маълумотлар берилди. Шунингдек, тадбир фаоллари Институт директорининг диплом ва ташаккурномаси билан тақдирланди.

Под девизом «Один народ, одна страна, один флаг!» состоялось духовно-просветительское мероприятие
В честь 34-летия принятия Государственного флага Республики Узбекистан в Институте переподготовки и повышения квалификации юридических кадров было проведено духовно-просветительское мероприятие под девизом «Один народ, одна страна, один флаг!».
Мероприятие открыл первым заместителем директора Института Р. Хурсанов. Рустам Холмуратович рассказал о историческом и духовном значении нашего флага, а также о его роли как символа единства нашего народа и независимости страны.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады по следующим темам:
• «Флаги Узбекистана: от истории до современности»
• «Порядок использования знаков с изображением Государственного флага»
• «Законодательство о Государственном флаге Республики Узбекистан и ответственность за его нарушение»
• «Международный опыт использования государственных флагов»
В завершение мероприятия были организованы познавательные интеллектуальные игры, посвящённые Государственному флагу.
Участникам были представлены развернутые сведения об истории, духовной ценности и правовых основах Государственного флага — символа Родины. Кроме того, активные участники были награждены дипломами и благодарственными письмами директора Института.