Yuristlar malakasini oshirish markazi va Oʻzbekiston Respublikasi Advokatlar palatasi bilan hamkorlikda advokatlar uchun seminar-trening oʻtkazildi
15.02.2023 4123
Treningda  advokatlik tuzilmalari tomonidan advokatlarga muayyan ishni olib borish uchun beriladigan anʼanaviy shakldagi order maqomiga teng boʻlgan maxsus QR-kod qoʻyilgan “Elektron advokatlik orderi”ni berish amaliyoti boʻyicha tushuntirishlar olib borildi.
Shuningdek, order muqobillik asosida qogʻoz shaklda rasmiylashtirilganida, ushbu order haqidagi maʼlumotni “Yuridik yordam” axborot tizimiga kiritish majburiyligi hamda advokat soʻrovi shakliga qoʻyilgan talablar, shu jumladan unga orderning koʻchirma nusxasini ilova qilish, orderni qayd etish daftarini yuritish talablari bekor qilinganligi boʻyicha maʼlumotlar berildi.

Совместно с Центром повышения квалификации юристов и Палатой адвокатов Республики Узбекистан проведен семинар-тренинг для адвокатов.
15.02.2023 5289
В ходе тренинга были даны разъяснения по практике выдачи «Электронной адвокатского ордера» со специальным QR-кодом, что приравнивается к статусу традиционной формы доверенности, выдаваемой  адвокатским организациям на ведение конкретного дела.
Также при выдаче доверенности в бумажном виде на основании альтернативы была дана информация об обязательности внесения сведений о данной доверенности в информационную систему «Юридическая помощь», а также требования к форме адвокатского запроса, в том числе требование приложить к нему копию ордера и вести книгу учета ордера.