Adliya tizimi xodimlarining kasbiy va shaxsiy kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratilgan o‘quv kursi davom etmoqda
02.07.2026 176
Adliya vazirligi huzuridagi Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutida Adliya tizimi xodimlarining kasbiy va shaxsiy kompetensiyalarini rivojlantirish o‘quv kursi doirasida navbatdagi mashg‘ulotlar tashkil etilmoqda.
Kurs davomida tinglovchilar:
adliya sohasiga oid qonunchilik hujjatlari va ularning ahamiyati hamda ularni amaliyotda qo‘llash;
analitik fikrlash asoslari, huquqiy hujjatlarni tizimli tahlil qilish va qaror qabul qilish algoritmlari;
yuridik texnika va hujjat loyihalarini tayyorlashda axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan samarali foydalanish;
boshqaruv qarorlarini ishlab chiqish va ularni amaliyotga tatbiq etish;
kasbiy etika, odob-axloq qoidalari, korrupsiyaviy xavflar hamda manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish;
ijro intizomi va nazoratni samarali tashkil etish;
stressga bardoshlilik, emotsional intellekt va nizoli vaziyatlarda samarali muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirish bo‘yicha nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarni mustahkamlamoqda.
Mazkur o‘quv kursi adliya tizimi xodimlarining zamonaviy boshqaruv yondashuvlari, huquqni qo‘llash amaliyoti hamda kasbiy faoliyat samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.

Продолжается учебный курс, направленный на развитие профессиональных и личностных компетенций сотрудников системы юстиции
02.07.2026 173
В Институте переподготовки и повышения квалификации юридических кадров при Министерстве юстиции Республики Узбекистан продолжаются очередные занятия в рамках учебного курса, направленного на развитие профессиональных и личностных компетенций сотрудников системы юстиции.
В ходе курса слушатели совершенствуют знания и практические навыки по следующим направлениям:
законодательные акты в сфере юстиции, их значение и применение на практике;
основы аналитического мышления, системный анализ правовых документов и алгоритмы принятия решений;
эффективное использование информационно-коммуникационных технологий при подготовке юридических документов и проектов;
разработка и практическая реализация управленческих решений;
профессиональная этика, правила служебного поведения, предупреждение коррупционных рисков и конфликта интересов;
эффективная организация исполнительской дисциплины и контроля;
развитие стрессоустойчивости, эмоционального интеллекта и навыков эффективного общения в конфликтных ситуациях.
Данный учебный курс способствует совершенствованию современных управленческих подходов, практики применения законодательства и повышению эффективности профессиональной деятельности сотрудников системы юстиции.